konkurs recytatorski w SP nr 19, 31 października

I znowu nadszedł ten piękny dzień, kiedy w SP nr 19 młodzież recytowała wiersze.

 

Od wielu lat ten konkurs recytatorski organizują panie Lidia Franczak (norwidowska absolwentka) i Alina Folkert (pracowała w norwidowskiej bibliotece).

Wszystko zawsze jest przygotowane po prostu idealnie. Tyle lat chodzę na ten konkurs i nigdy nie udalo mi się nic skrytykować.

Tym razem tematyką wierszy była przyroda. Dekoracja sceny została podporządkowana tematowi.

 

Młodzi recytatorzy oraz ich opiekunowie czekają na rozpoczęcie konkursu. Jak zwykle wylosowano nazwisko osoby, która wystąpi jako pierwsza.

 

Czas przedstawić jurorów –  pani Aleksandra Rosikoń (kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Tychach), pan Wojciech Wieczorek (redaktor naczelny Twoich Tychów) i Szymon Sojka (absolwent Norwida, polonista w TEB-ie). Przewodniczącym jury został pan Wieczorek.

W tamtym roku te same osoby oceniały recytacje.

Spotkanie składało się z dwóch części – najpierw mówiła wiersze młodzież młodsza, a później nieco starsza.

Usłyszeliśmy teksty Juliana Tuwima, Wisławy Szymborskiej, Jana Brzechwy i wielu innych poetów. Było o deszczu, o wietrzyku, o drzewach, o kolorach jesieni, pojawiły się także przestrogi przed zniszczeniem planety. Słuchaliśmy z zainteresowaniem, nikt nie zazdrościł jurorom, którzy mieli wybrać najlepszych. Każdy występ budził aplauz publiczności.

 

Po pierwszej części wystąpił uczeń szkoły muzycznej i pięknie zagrał na gitarze. To już taka tradycja tego konkursu, że zostaje wzbogacony przez muzykę.

 

Po wysłuchaniu wszystkich recytacji jurorzy będą obradować.

Uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie zostali zaproszeni na poczęstunek.

 

Nadszedł ten moment, kiedy jurorzy muszą ogłosić swój werdykt. Powiedzieli, że poziom był bardzo wysoki i podobały im się wszystkie recytacje. Namawiali do dalszej pracy nad sobą i tekstem. Podziękowali opiekunom za przygotowanie do konkursu. Życzyli sobie, aby konkurs odbywał się jeszcze przez następne 20 lat, ponieważ krzewi kulturę słowa i tworzy środowisko miłośników poezji.

 

A teraz pamiątkowe zdjęcia uczestników konkursu, organizatorek i jurorów.

To zdecydowanie mój ulubiony tyski konkurs. Cieszę się, że znowu mogłam przyjść i uwiecznić to wydarzenie.

 

Na zakończenie parę ciekawostek z SP 19.

1 – Na korytarzu dostrzegłam namalowane kolorowe stópki. Nie bardzo wiedziałam do czego służą, ale teraz już wiem: do skakania.

2 – Na ścianie wisi intrygujący, minimalistyczny  plakat zachęcający do przekrocznie progów biblioteki.

3 – Można podziwiać galerię prac o jesieni.

4 – Na bibliotecznej półce stoją książki o kocie Cukierku. Autorem jest Waldemar Cichoń, absolwent Norwida. Jeden z tomów jest lektura obowiązkową.

Ten wpis został opublikowany w kategorii absolwenci ku pamięci, biblioteka, konkursy, muzyka, takie sobie uwagi, uśmiech, zainteresowania i pasje i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.