przedstawienie w domu parafialnym, 28 września

 

Zostałam zaproszona na przedstawienie o tajemniczym dla mnie tytule „Fesch”. Sprawdziłam w Wikipedii.

Wydarzenie miało miejsce 28 września w domu parafialnym przy Kościele bł. Karoliny Kózkówny. Nigdy wcześniej tam nie byłam.

 

Niedaleko wejścia spotkałam Kubę Maćkowiaka, norwidowskiego absolwenta, dzięki któremu tu przyszłam. Dowiedziałam się, że to właśnie on jest reżyserem sztuki, którą za chwilę zobaczę.

 

Dołączył do nas następny norwidowski absolwent – Marcin Pełka. Okazało się, że zagra rolę tytułową. Reżyser zatrudnił swojego ulubionego aktora.

Wykorzystując sytuację, że widzę Marcina na własne oczy, zapytałam o jego plany po ukończeniu liceum. I nareszcie wiem – Marcin będzie studiował mechanikę i budowę maszyn na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. 

I Kuba, i Marcin dali się poznać w naszej szkole jako osoby niezwykle utalentowane pod względem artystycznym. Ale studia wybrali konkretne.

 

Wśród widzów dostrzegłam norwidowską trzecioklasistkę Julię Nawrot.

Ucieszyłam się z tego spotkania, bo dawno Julii nie widziałam.

 

Kuba – reżyser chodzi i sprawdza, czy wszystko w porządku. Niedługo się dowiem, że na scenie zobaczę także Kubę – aktora.

 

A potem oglądałam przedstawienie o młodym przestępcy Jacques’u Feschu, który został skazany na karę śmierci na gilotynie. Scenariusz został oparty na historii prawdziwej.

Wydarzenia ukazane są dwutorowo: Fesch w więzieniu oraz reakcje ludzi i mediów na zewnątrz. Co jakiś czas trzeba się odwracać od sceny, bo z drugiej strony rozgrywa się akcja w prywatnym mieszkaniu, gdzie niezbyt rozgarnięte osoby na równi stawiają wydarzenia prawdziwe i przygody bohaterów seriali.

Wszystko dzieje się dosyć szybko, przedstawienie nie jest zbyt długie. To rodzaj przypowieści – za fabułą kryją się dodatkowe znaczenia i pouczenie.

Oglądając spektakl, często jesteśmy smutni, ponieważ bohaterowie albo nie mają szczęścia w życiu, albo sami na siebie sprowadzają katastrofę, tak jak Fesch i jego koledzy z celi. Więzień skazany na dożywocie nosi miano Szajbus, i wszystko wiadomo.

Ludzie na zewnątrz też są więźniami swoich ciasnych poglądów. A media dostrzegają tylko sensację tam, gdzie kryje się ludzkie nieszczęście.

Tytułowy bohater nawraca się w więzieniu i żałuje swoich czynów. Pomimo to kara zostaje wykonana. Po wielu latach Fesch jest beatyfikowany.

To każdemu daje nadzieję.

Marcinie, przejmująca jest scena, kiedy bohater godzi się ze swoim losem.

 

Podziwiam  aktorów, którzy, chociaż bardzo młodzi, zagrali  wiarygodnie, wkładając w swoje postacie i serce, i rozum.

Gratuluję Kubie, że tak interesująco wszystko poskładał i zagrał także koncertowo.

Aktorzy się kłaniają i wychodzą. Pojawia się pan reżyser i mówi: to już koniec. Bo nikt z widzów nie ruszył się z miejsca.

Lista aktorów w porządku alfabetycznym –

Michał Gołdych, Dominika Kazior, Magda Klimontko, Artur Kreihs, Madzia Kulisz,
Konrad Maciejewski, Konstancja Maciejewska, Kuba Maćkowiak, Julia Markowska,
Adela Moore, Marcin Pełka, Bartek Pędziwiatr, Jan Skarboń, Dorota Sokołowska,
Agnieszka Stroka.

Z Norwidem są związani : Agnieszka Stroka, Julia Markowska, Konrad i Konstancja Maciejewscy. Oraz Kuba i Marcin, oczywiście.

Grupa nosi nazwę „teatr Karolina”.

 

Pozwoliłam sobie jeszcze na zrobienie paru zdjęć. Wszyscy oddychają z ulgą: udało się.

 

Nasi norwidowcy –  Konrad Maciejewski i Julia Nawrot. Konrad zagrał pięknie w przedstawieniu. Julia obejrzała całość i powiedziała, że bardzo jej się podobało, ale odczuwa niedosyt.

Tutaj – film.

I jeszcze taka ciekawostka na koniec – Kuba we francuskim więzieniu śpiewał polskiego „Zegarmistrza światła”. Ale pasowało do sytuacji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii absolwenci ku pamięci, artysta, film, gratulacje, młode talenty, studia, teatr, Tychy, zainteresowania i pasje i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.