ostatni dzień maturzystów – w centrum wydarzeń, 27 kwietnia

Jeżeli ktoś nie lubi czytać, to zapraszam do obejrzenia filmów z uroczystości.

Część 1 – tutaj, część 2 – tutaj.

A teraz relacja i zdjęcia z wydarzenia.

 

Prawie wszyscy są już na swoich miejscach – zaproszeni goście, nauczyciele i maturzyści. Dziewczyny prowadzące czekają na znak rozpoczęcia uroczystości. Artyści na ławeczkach wiedzą, że jeszcze mają sporo czasu, ponieważ najpierw odbędzie się część bardziej oficjalna. Techniczni w pogotowiu.

 

I nagle – niespodzianka. Do sali weszli panowie woźni (Krzysztof Rdzanek i Sławomir Cyran) i po raz ostatni zadzwonili naszym maturzystom. To był ich pomysł. Świetny.

 

Maturzystka Marta Waluda i drugoklasistka Julka Futerska wyszły na środek. Na sali jeszcze panował lekki szum. Marta powiedziała – upływa szybko życie, jak potok płynie czas, za rok, za dzień, za chwilę, razem nie będzie nas”. Zrobiło się cicho. W takim składzie na pewno spotkaliśmy się po raz ostatni.

Julia powiedziała „baczność!” i na salę mógł wkroczyć nasz poczet sztandarowy – Agata Hachuła, Agata Latusek i Kuba Lech.

Odśpiewaliśmy hymn państwowy.

 

Jako pierwsza wystąpiła pani dyrektor Małgorzata Leszczyńska-Kloc. Zapytała trzecioklasistów – czy pamiętacie co robiliście w kwietniu trzy lata temu? Nikt nie odpowiedział, ale pewnie wszyscy sobie przypomnieli, że właśnie wtedy zastanawiali się nad wyborem szkoły średniej. I potem trafili do Norwida.

Pani dyrektor przytoczyła parę liczb, powiedziała wiele ciepłych słów o staraniach uczniów i nauczycieli. Zacytuję – nie zawsze było łatwo.

 

Chociaż przemówienie pani dyrektor było dosyć długie, to wszyscy słuchaliśmy z zainteresowaniem

 

W pierwszym rzędzie siedzieli zaproszeni goście – pani Krystyna Solarek, zastępca dyrektora tyskiego MCO, dr Bartłomiej Gabryś, znany nam z licznych odwiedzin w naszej szkole – wykładowca na UE w Katowicach, mgr Remigiusz Tabaka, przedstawiciel Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu.

Obok nich mogliśmy podziwiać naszych wspaniałych wychowawców – Magdalenę Michalak-Urbańczyk, Paulinę Jaworską i Piotra Klimzę. To oni wypuszczają w świat swoich wychowanków.

 

Pani Krystyna Solarek życzyła naszym maturzystom pięknie zdanej matury. Powiedziała, że zazdrości im tego, co teraz nastąpi – ciekawego dorosłego życia.

 

Bartłomiej Gabryś opowiedział anegdotkę z własnej matury i nawiązując do niej dodał, że teraz kończy się pewien etap w życiu młodych ludzi i trzeba po prostu pójść dalej.

Dr Gabryś wyróżnił dyplomem maturzystę Artura Prokopa, który z sukcesem brał udział w olimpiadzie z przedsiębiorczości.

 

Remigiusz Tabaka przeczytał list rektora swojej uczelni.

Przedstawił uczennicę Norwida, która w nagrodę za wyniki w nauce otrzymuje złoty indeks Wyższej Szkoły Humanitas. Wyróżniona w ten sposób została Sara Sieńska. Gratulacje!

 

Krótko – medal szkoły otrzymała Joasia Domżał. To wyjątkowa nagroda. Aby ją zdobyć, należy mieć wysoką średnią oraz wybitne osiągnięcia. Za trzy lata nauki Joasia miała średnią – 5,45, a za trzecią klasę – 5,83. Wyróżniła się w olimpiadach teologicznych oraz w konkursie historycznym o legionach.

 

Ola Tuszy została uhonorowana wpisem do księgi pamiątkowej. Za wysoką średnią, osiągnięcia na konkursie z fizyki, za działalność społeczną i artystyczną. Pamiętamy również, że Ola była laureatką Młodych Talentów za film o przemocy.

 

Następnie nasze konferansjerki wyczytywały nazwiska wyróżnionych uczniów oraz rodziców maturzystów, którzy otrzymali listy gratulacyjne i podziękowania.

 

Pani dyrektor i wychowawczyni Magdalena Michalak-Urbańczyk wręczały dyplomy i nagrody uczniom z 3a.

Byli to – Karolina Cieszewska, Wiktor Gacek, Klaudia Godlewska, Jadzia Hejzner, Michał Jakubek, Karolina Kalinowska, Weronika Lament, Sara Sieńska, Wiktoria Staszczyk, Ola Tuszy, Marysia Wójcik. 

 

Pani dyrektor i wychowawca Piotr Klimza wręczali dyplomy i nagrody uczniom z 3b.

Byli to – Agnieszka Bociek, Maria Dominiec, Karolina Gomoliszek, Wiktoria Koska, Kinga Mann, Kasia Niemcewicz,  Monika Rosołowska, Julia Siewior, Marta Waluda.

 

Pani dyrektor i wychowawczyni Paulina Jaworska wręczały dyplomy i nagrody uczniom z 3c.

Byli to – Krzyś Biolik, Joanna Domżał, Małgosia Grześkowiak, Mikołaj Jach, Karolina Jagoda, Ania Pitner, Alina Szymkowiak, Julia Woś.

Dla wszystkich wyróżnionych brawa, „100 lat” i fanfary.

 

Poczet sztandarowy dzielnie trwał na posterunku. Został zwolniony po wręczeniu wszystkich nagród.

 

Dominika Talaga przepięknie zaśpiewała „Niech żyje bal”. Niektórzy bardzo się wzruszyli.

 

Pani pedagog Romana Kuczminska-Blumska, jak co roku, obdarowała dyplomami uczniów, którzy działali w szkolnym wolontariacie oraz w grupie Amnesty International. Powinnam napisać: uczennice, bo to przede wszystkim dziewczęta.

Oto osoby wyróżnione –  Kasia Paduch, Paulina Parysz, Daria Chrobok, Weronika Lament, Monika Dzido, Wiktoria Staszczyk, Ola Tuszy, Karolina Leśnik, Sara Sieńska, Dominika Bujoczek, Karolina Kalinowska, Krysia Gruszka, Julia Bialik, Julia Kozłowska, Iza Sulima, Krzyś Kantor.

Dziękujemy za działalność społeczną.

 

Samorząd szkolny, czyli Ola Kaczmarska, Natalia Machalica, Kasia Noculak i Łukasz Wawrzyczek  przeczytali życzenia dla wszystkich maturzystów.

Następnie wywołali na środek następujące osoby: z 3a – Sarę Sieńską, Bartka Skuteckiego, Semka Stachurę; z 3b – Julię Bialik, Kasię Niemcewicz, Weronikę Koczar; z 3c – Kornelię Kocurek, Alinę Szymkowiak i Patryka Mertusa. Właśnie oni zostali wylosowani i otrzymali papierową różę na szczęście.

Róże wykonał, specjalnie dla maturzystów, pierwszoklasista Piotr Jureczko. 

Osoby z różą pięknie zdadzą maturę. A najlepiej – Patryk Mertus, bo jemu trafiła się róża niebieska, wszystkie pozostałe były czerwone.

 

Po przemówieniach, wyróżnieniach i gratulacjach nadszedł czas na prezentację skeczu.

Treść –  wychowawcy klas trzecich kłócą się która klasa maturalna  jest najlepsza, drugoklasiści rozpaczają po odejściu maturzystów, trzecioklasistki uciekają do wielkiego świata, a potem rozczarowane wracają, bo przecież to nasza szkoła jest wielkim światem.

Warto zobaczyć nagranie występu. Dziękuję wszystkim artystom. Czas spędzony z Wami na próbach był niepowtarzalny.

Miało być wesoło. I czasami było. Ale to był taki śmiech przez łzy. Szczególnie przy piosence finałowej.

 

Trzecioklasiści artyści zostali obdarowani książkami – Karolina Drewicz, Karolina Piwoń, Marysia Dominiec, Magda Pajonk, Kasia Niemcewicz, Marta Waluda, Kinga Mann, Kuba Piątek, Dawid Biela, Kuba Czuchowski, Marek Buczko. Ale wcześniej musieli powiedzieć, jaka wiedza, zdobyta w liceum, przyda im się w codziennym życiu. Odpowiedzi były ciekawe, niektóre przekorne, inne całkiem poważne.

 

Obecny samorząd poprosił na środek poprzedni, stary samorząd, czyli Dawida Bielę, Oliwię Rosenbeiger, Tymka Ujka i Kubę Piątka. Nastąpiły podziękowania. Wiadomo, młodsi uczą się od starszych, więc wcześniejsze działania naszych maturzystów na pewno będą miały wpływ na pracę młodszych uczniów.

Oliwia podziękowała opiekunowi samorządu, panu Michałowi Glenszczykowizawsze pan nas wspierał.

 

Marysia Wójcik i Ola Tuszy przemówiły w imieniu swojej klasy 3a. Przede wszystkim mówiła Marysia. Powiedziała, że z taką klasą trudno będzie się rozstać. Niezwykłe jest, że przez trzy lata można tak bardzo się zaprzyjaźnić. Zacytowane zostały słowa Oli Kozakkiedy przychodzę do szkoły, to odczuwam spokój, bo wiem, że jesteśmy bezpieczni, nic złego nie może się wydarzyć.

I tutaj wszyscy bardzo się wzruszyli. Dziewczęta podziękowały nauczycielom za 3 lata pracy, a przede wszystkim swojej wychowawczyni Magdalenie Michalak-Urbańczyk za udane próby scalenia klasy  w jeden organizm.

 

Marysia Dominiec i Dawid Biela wystąpili w imieniu swojej klasy 3b. Marysia przypomniała, że na początku nauki w tej szkole pani Jolanta Wilkosz na lekcji polskiego powiedziała, że trzy lata szybko przeminą. – I tak się stało, i teraz tutaj stoimy – z lekkim zdziwieniem dodała Marysia.

Nikt nie podejrzewał takiego faceta jak Dawid, że nie będzie mógł zbyt długo przemawiać. Zazwyczaj nie sprawia mu to trudności. Ale w tej sytuacji wzruszenie odebrało mu głos. Powiedział tylko – my odejdziemy, ale wy [czyli nauczyciele] nadal będziecie filarami tej szkoły.

Pan Piotr Klimza od swojej klasy otrzymał kolaż ze zdjęć w antyramie oraz tiszert upamiętniający klasową wycieczkę. Wychowawca stanął na wysokości zadania – zdjął marynarkę i włożył tiszert na oczach zebranej publiczności.

 

Gabrysia Porszke i Patryk Mertus reprezentowali klasę 3c. Patryk przywołał swoje własne wspomnienia. Powiedział – nie byłem zadowolony, kiedy dostałem się do Norwida, bo chciałem chodzić do Kruczka. Ale teraz, stojąc tutaj, wiem, że nie zamieniłbym tej szkoły na inną. A klasa humanistyczna integracyjna to moja klasa.

Gabrysia podziękowała nauczycielom, a przede wszystkim wychowawczyni Paulinie Jaworskiej. Która serdecznie uściskała i Gabrysię, i Patryka.

 

Wyobrażaliśmy sobie, że przedstawiciele klas trzecich opowiedzą anegdotki z życia klasy, podziękują, pożegnają się, ale nie przypuszczaliśmy, że tyle będzie w tym sentymentu do szkoły, tyle ukrytych łez i wzruszeń. Chyba pierwszy raz pojawił się taki nastrój na uroczystości zakończenia nauki przez klasy trzecie.

 

Pani dyrektor Małgorzata Leszczyńska-Kloc była poruszona wypowiedziami uczniów.  Chyba trochę wbrew sobie powiedziała – ale ja nie będę płakać. Podziękowała wszystkim za dzisiejszy dzień. Zacytowała słowa pani Krystyny Solarek, że nasza młodzież jest wszechstronna „do tańca i do różańca”.

Pani dyrektor pożegnała też swoje kabaretowe wcielenie, czyli Kubę Piątka. To był historyczny moment, kiedy pani Małgorzata i Kuba-Margaret uścisnęli się z sympatią.

I to  już koniec uroczystości.

Maturzyści przed szkołą stanęli do pamiątkowych zdjęć, które, jak zwykle, wykonał pan Michał Glenszczyk.  Zobacz tutaj.

 

Pani Ewa Kubas pozuje do zdjęć ze swoim wspaniałym kabaretowym wcieleniem, czyli Michałem Nowakim.

Michał z niezwykłym wdziękiem odgrywa rolę gwiazdy. Ma sporo wielbicielek.

Julia Hantulik była rewelacyjna w roli pana Piotra Klimzy. Świetnie bawiła się  postacią, którą zagrała.

 

Jako jeden z ostatnich maturzystów z sali wychodził Bartek Skutecki. Z czerwoną różą na szczęście.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.