rekolekcje – dzień trzeci, 29 marca

Gdy jechałam trolejbusem do kościoła, widziałam przez okno naszych uczniów stojących na przystankach.

A na rynku spotkałam Joasię Domżał, czekającą na koleżanki.

 

Ukoronowaniem norwidowskich rekolekcji była msza święta, prowadzona przez księdza Mariusza Nitkę i diakona Artura Srogę. 

Do mszy służyło sześciu norwidowskich ministrantów – Mateusz Nowok, Marcin Pełka, Błażej Nosal, Jan Twaróg, Konrad Maciejowski i Bartek Leszczyna. Słowa Ewangelii przeczytał Jan Twaróg.

Obejrzeliśmy krótki film o podejmowaniu najtrudniejszych decyzji – uratować życie najbliższego sobie człowieka czy  ocalić wielu ludzi jadących pociągiem. Każdy dostrzegł parabolę mówiącą o poświęceniu Boga, który zgodził się na śmierć swojego syna na krzyżu – przypominały o tym słowa na ekranie.

Nasz absolwent diakon Artur Sroga zwrócił uwagę na fakt dokonywania przez nas wyborów w życiu. Powiedział, że każdy musi to zrobić sam. Nie ma obowiązku i przymusu chodzenia do kościoła, nasza obecność na rekolekcjach była dobrowolna. Ta uwaga wydała mi się bardzo ważna – to piękne, że tyle osób z własnej i nieprzymuszonej woli chciało się przygotować do świąt wielkanocnych poprzez uczestnictwo w rekolekcjach.

 

Ksiądz proboszcz Janusz Lasok podziękował Arturowi za prowadzenie rekolekcji. Podkreślił jego umiejętności przemawiania do ludzi – nie każdy to potrafi.

Proboszcz powiedział parę słów o naszej szkole – najbliżej kościoła św. Marii Magdaleny znajduje się liceum Norwida, dzieli nas tylko cmentarz. To właściwe, że uczniowie przychodzą na rekolekcje właśnie do naszego kościoła. Wszystkim uczniom życzę wszystkiego dobrego, a maturzystom zdania matury. Pozdrawiam dyrekcję i nauczycieli.

 

Ksiądz Mariusz Nitka na zakończenie przypomniał o dawnym norwidowskim zwyczaju – uczniowie, idąc do szkoły, wchodzili do kościoła i prosili Boga o dobry dzień w szkole, a Ducha św. o oświecenie.

Ksiądz zasugerował, żeby do tego zwyczaju wrócić. Kościół jest zawsze otwarty dla tych, którzy chcą się pomodlić.

 

Gdy zostałam poproszona do zakrystii, pomyślałam, że usłyszę słowa potępienia za robienie zdjęć w czasie mszy. Ksiądz proboszcz powiedział, że gdyby miał takie uwagi, to wygłosiłby je publicznie.

Cieszę się, że mogłam utrwalić za pomocą obrazu i słowa ten dzień.

 

Ksiądz proboszcz Janusz Lasok przekazuje dyrekcji i całemu gronu nauczycielskiemu życzenia zdrowych, wesołych świąt. Dołączył do tego świąteczny upominek. To bardzo miły gest.

Wydaje mi się, że wielu nauczycieli przychodziłoby na rekolekcje, ale w tym czasie musieli chodzić na szkolenia. Taki nauczycielski los.

 

Po mszy diakon Artur musiał trochę ogarnąć przestrzeń kościelną.

Rekolekcje były pewnego rodzaju klamrą spinającą dzieje naszego ucznia, powrotem do Norwida, ale już w nowej roli.

Wszystkiego dobrego, Arturze. 

 

Przed kościołem rozmyślały o życiu Agata Dudek i Marysia Dominiec. 

 

Z prezentem od księdza proboszcza poszłam do szkoły.

Nasza dyrekcja, czyli Małgorzata Leszczyńska-Kloc i Miłosława Szewczyk przyjęły dar i powiedziały – dziękujemy bardzo i życzymy wesołych świąt księdzu proboszczowi Januszowi Lasokowi, księdzu Mariuszowi Nitce,  diakonowi Arturowi Srodze oraz wszystkim, którzy przygotowali dla naszej szkoły rekolekcje.

 

Nie spodziewałam się już żadnych niespodzianek. Ale spotkałam po drodze Ewelinę Srokę, niosącą odebraną właśnie paczkę.

Przekazuję piękny wizerunek Eweliny w prezencie świątecznym.

 

Patrząc znowu na krokusy, domyśliłam się, że tej wiosny będzie modny kolor żółty. Warto zwrócić też uwagę na fioletowy i biały.

Ten wpis został opublikowany w kategorii podziękowania, uroczystość, ważne wydarzenia, życzenia i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.