rekolekcje – dzień drugi, 27 marca

We wtorek przyszliśmy na rekolekcje po raz drugi.

 

Miło było spotkać pana Marka Dąbrowskiego, który w zeszłym roku był katechetą w naszej szkole.

Zapytał uczniów – co się dzieje w Norwidzie?

 

Ksiądz Mariusz Nitka i diakon Artur Sroga przywitali zebranych.

W pierwszej ławce usiedli zaproszeni na ten dzień goście.

 

Po wspólnej modlitwie nasz absolwent powiedział parę słów o państwu Monice i Marcinie Kuśmierzach, którzy zgodzili się opowiedzieć o swoim życiu. Należy wspomnieć, że przyszli na to spotkanie ze swoim najmłodszym synem Mikołajem.

 

Pani Monika Kuśmierz  ukończyła politologię i pedagogikę na UŚ-u.  Mówiła o swoim życiu – o o toksycznym związku, z którego udało jej się uwolnić, o spotkaniu z przyszłym mężem Marcinem, o miłości małżeńskiej i wychowywaniu dzieci. Powiedziała wprost – jestem szczęśliwą kurą domową, zajmującą się czwórką dzieci. Ale mam także czas na prowadzenie swojego konta na Facebooku i rozmowy z innymi ludźmi. Nie zawsze ugotuję obiad, nie zawsze posprzątam, bo czasami bywają ważniejsze sprawy. Pani Monika szczególny nacisk położyła na to, aby rozwijać swoje talenty, bo każdy człowiek jest przez Boga obdarowany. Nie należy się zniechęcać, warto szukać pomocy w modlitwie. I trzeba pamiętać, żeby nie oceniać ludzi pochopnie, po wyglądzie, bo markowe ubrania nie informują o prawdziwych  wartościach człowieka. Wiele słów pani Monika poświęciła swoim rodzicom – w młodości nie zawsze umiała się z nimi dogadać, ale oni zawsze za nią się modlili, dzięki czemu mogła stanąć dzisiaj przed młodzieżą.

Pan Marcin Kuśmierz powiedział, że w wieku młodzieńczym miał wiele problemów w szkole – wagarował i zbierał kiepskie oceny.  Odnalazł siebie w sporcie – został piłkarzem. Założył klub piłki nożnej Chrześcijanin. Był współzałożycielem Akademii Piłki Nożnej GKS Tychy. Ostatnio otwarł Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Tychach. Mówił pięknie pan Marcin o swoim życiu rodzinnym – ja też gotuję, sprzątam i robię zakupy.

Nasi goście podkreślili, że wiara w Boga jest czymś ważnym w ich życiu. To ona pomaga dokonywać wyborów.

I jeszcze taka ciekawostka – wszyscy w tej rodzinie noszą imiona zaczynające się na „M”.

 

Słuchałam z zainteresowaniem, podobnie jak inni.

Opowiadanie przed publicznością o swoim życiu osobistym jest chyba bardzo trudne. Ale doświadczenie innych ludzi może pomóc przemyśleć swoje życie, a może nawet coś w nim zmienić.

Ale są też tacy ludzie, którzy nie lubią słuchać. Wolą mówić, bo wydaje im się, że to oni zawsze mają rację.

 

Wystąpił chór, zwany fachowo scholą. Dorota Bielewicz grała na gitarze. Podobało mi się, że nasza młodzież przygotowała się do rekolekcji.

 

Następnie odczytaliśmy List ojca do dziecka, skonstruowany z cytatów z Pisma św. (można znaleźć tutaj –  List od Boga). Była to pewnego rodzaju replika na wyświetlane dzień wcześniej słowa szatana (na podstawie „Listów starego diabła do młodego” S.C. Lewisa).

Potem pani Monika Kuśmierz zadała zagadkę – należało wymienić nazwisko piłkarza, który został trenerem, a na imię ma Józef. (Nie napisałam wcześniej, że pani Monika kocha piłkę nożną.) Nagrodę za poprawną odpowiedź otrzymał Mateusz Nowok. 

Niestety, nie pamiętam o kogo chodziło, bo interesuję się tylko piłkarzami z Norwida.

 

O swoich gościach Artur mówił w samych superlatywach.

 

Trochę dłużej zostali w kościele ministranci, którzy następnego dnia będą służyć do mszy św. A byli to – Mateusz Nowok, Błażej Nosal, Jan Twaróg, Konrad Maciejowski i Marcin Pełka.

 

Gdy wracałam do domu, znowu przyjrzałam się krokusom. Nie poddały się. Widać już kwitnące ścieżki. Nawet tyska ruina dzięki krokusom wygląda malowniczo.

Pomyślałam też, że z daleka wszystkie krokusy są takie same. A to nieprawda.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Tychy, uroczystość i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.