warsztaty wolontariackie, 17 listopada

Norwidowskie Koło Wolontariatu przygotowało warsztaty, na których uczniowie analizowali problem przemocy wobec młodzieży i dzieci.

Słowo wstępne wygłosiła opiekunka Koła – pani Romana Kuczmińska-Blumska.

 

Warsztaty odbyły się w dwóch turach.

Najpierw przybyły pięcioosobowe delegacje klas – 1a, 1b, 1d, 2a, 3b.

Moderatorkami spotkania były Karolina Leśnik i Ola Tuszy. Wytłumaczyły zebranym, na czym będzie polegała ich praca. Pomagały Agnieszka Bień i Natalia Czarnecka. Przy laptopie miejsce zajął Maciek Kral. 

Nastąpiła prawdziwa burza mózgów. Każda grupa ma przygotować szkic plakatu, zapisać  słowa określające przemoc, przedstawić pomysł  w formie graficznej. Następnie trzeba będzie to zreferować zebranym.

Panuje swobodna, niewymuszona atmosfera, ale uczniowie wykonują swoje zadania  -zastanawiają się, rozmawiają, dyskutują.

Wszystkiemu przysłuchuje się i przygląda Julia Nawrot, która napisze fachową relację. Ola i Karolina krążą wśród zebranych. Może zostaną w przyszłości nauczycielkami?

Prezentacje są bardzo ciekawe. Powtarzają się niektóre sformułowania, ale każda grupa przygotowała swoją wersję. Widać, że temat przemocy budzi wiele emocji.

Na zakończenie wszyscy oglądają filmy tematycznie nawiązujące do spotkania. Ich autorami są Ola Tuszy i Kuba Maćkowiak.

 

Na następnej lekcji spotykają się przedstawiciele klas – 1c, 2b, 2c, 3a, 3c.

I wszystko się powtórzyło, ale nie było tak samo. Pojawiły się nowe pomysły. Czasami zabawne, chociaż temat jest poważny.

Patrząc na pracujących uczniów, pomyślałam sobie, że, tak samo jak na pierwszej godzinie, przyszło wiele osób znanych z działalności artystycznej, sportowej, naukowej. Po prostu przyszli ludzie, którzy mają coś do powiedzenia, chcą działać. Nie są obojętni na rzeczywistość.

 

Oprócz mnie zdjęcia robiła Konstancja Smykowska. Nauczona doświadczeniem, nie ingeruję w jej prace fotograficzne i odsyłam do galerii zdjęć – tutaj.     I dziękuję bardzo.

Ten wpis został opublikowany w kategorii wolontariat, życie szkoły i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.